počet produktů: 0
cena: 0,00 Kč (0 €)
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Odběr novinek
Přihlásit k odběru
nejprodávanější produkty
Zvedák na zahradní traktůrek
2 190,00 Kč (91.67 €)
magólie GENIE květy jako bordó tulipány
kvete 2x ročně!
499,00 Kč (20.89 €)
Modrá magnólie blue opal
599,00 Kč (25.07 €)
Vařák na vosk parní
1 390,00 Kč (58.18 €)
Zvedák na zahradní traktůrek
2 190,00 Kč (91.67 €)

Včelí strom

Pokud řeknete svým známým a sousedům, že máte na zahradě včelí strom, určitě si pomyslí, že se vám na zahradě usadil včelí roj. Zahrnou Vás řadou otázek, zda budete volat hasiče, nebo sami začnete včelařit. Pak přijde řeč na žihadla a med. Pravda je však omnoho jednodušší. Včelím stromem se celosvětově nazývají BEE BEE TREE Tetradium daniellii syn. Evodia daniellii Korean. Doufáme, že následující řádky Vám poskytnou vše co potřebujete vědět o tomto nektarodárném stromu.

BEE BEE TREE = magnet pro včely, ale nejen ty, květy jsou hojně navštěvovány i čmeláky.

Včelí strom je málo známý, ale mezi včelaři velice žádoucí, kvůli dlouhému kvetení v měsících červenci i srpnu.

Včely sbírající nektar - pro přehrání videa klikněte na odkaz Korean evodia - YouTube

Svým vzrůstem dosahuje výšky do 8 m. Má bohaté hrozny květů trochu podobné svou velikostí a tvarem bezu černému. Listy jsou tmavě zelené se sametovým nádechem, často na podzim opadávají ještě zelené, dlouho si udržují svůj sametový vzhled. Díky nižšímu vzrůstu se hodí do městské zástavby, nebo pod vedení elektrické energie.

Včelařsky se jedná o velmi významnou dřevinu, která je pěstována v zahraničí na farmách. je oblíbena zejména pro dlouhou dobu kvetení.

Květy evodie obsypané včelami pro spuštění klikněte na odkaz 

Some Trees to Plant for Honey Bees! - YouTube

Nejdůležitější pro strom bee bee tree je výběr stanoviště, kam jej vysadíte, není jej těžké pěstovat, pouze v prvních letech dobrým výběrem lokality na své zahradě dosáhntee rychlejšího růstu a bohatých květů. Květy se objevují po 3 - 4 letech. pro stromy je nejvhodnější humózní půda, která je vlhčí, ne suchá a nejlépe na plném slunci.  V zimním období by strom neměl být vystaven ledovým větrům, je tedy vhodnější vysadit jej do mírného krytu, nebo k plotu, tak aby nebyl vystaven všem zimním živlům.

V prvním roce je pro strom klíčové jej pravidelně zalévat a nenechat jej trpět žízní. Pokud se rozhodnete, vysadit stromy např. do svahu kolem včelnice, nezapomeňte vytvořit prostor min.50x50x50 cm, který naplňte zeminou s kompostem, který bude lépe držet vodu. Půda má být tedy vlhká, ale nesmí být přemokřená, stojící voda není žádaná.

Podobně jako paulownie plsnatá, která je také ádherně kvetoucím stromem je třeba v prvních a druhém roce sazenice pro jistotu zakrýt před mrazy.

 Mrazuvzdornost uváděnou až - 28°C získávají až později po zdřevnatění a vytvoření silného kořenového systému.

Pokud budete stromky pěstovat v prvních letech v květináčích, které budete dávat např. na zimu do skleníku, nesmíte zapomenout je zalévat i v průběhu zimy, aby neuschly kořeny.

Stromy netrpí na nemoci nebo škůdce. Stromy produkují velkou spoustu semen, která mohou vzejít, pokud nejsou ale první rok sazeničky ve skleníku nemají šanci přežít, nejedná se tedy o invazivní strom. Malé plody jsou dobrou potravou pro malé ptáky v zimním období.

Dle Edward F. Gilman and Dennis G. Watson2 se dá evodie množit řízky.

 

 

 

 

 

Is Bee Bee Tree Invasive - Information On Bee Bee Tree Care (gardeningknowhow.com)

video: Some Trees to Plant for Honey Bees! - YouTube

video: Bee Bee Tree - YouTube bee bee tree Korea

X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).