Září a říjen je obdobím, kdy dozrává ovoce většiny odrůd rodu Actinidia. Kiwi jsou poměrně nenáročné, snadno se pěstují, jsou odolné vůči chorobám a škůdcům a dobře snášejí městské podmínky.
Ačkoli jsou tyto listnaté popínavé rostliny v chladnějších klimatických pásmech stále málo známé, jsou velmi cennými zahradními rostlinami, které kromě ozdoby vaší zahrady svými vinutými stonky přinášejí chutné ovoce.
Kiwi (Actinidia chinensis) je vůči zimě odolná popínavá liána, které se výborně daří jak na slunných, tak i neosluněných, teplých, proti větru chráněných stanovištích. Rostlina je dvoudomá, tzn. že pro tvorbu plodů je potřeba samičí a samčí rostlina. Jedna samčí rostlina postačí na pět samičích. Rostlina začíná plodit až když je plně vyvinuta - po 3 až 4 letech - na dvouletém dřevě. Plody kiwi jsou velmi bohaté na vitamím C a mohou se v chladničce při teplotě + 5 °C skladovat minimálně 4 měsíce
V ovocných zahradách a sadových plantážích jsou odrůdy Actinidia arguta, známé také jako MINI KIWI nebo Hardy kiwi, považovány za největší potenciál díky svým relativně velkým, chutným plodům. Aby mohla réva Tara produkovat ovoce, potřebuje dlouhé vegetační období – přibližně 150 bezmrazých dnů. Dospělá rostlina může přinést 10-20 kg plodů. Tato nekontrolovatelná popínavá rostlina může ve své domovině dorůstat do výšky 30–50 m, zatímco v chladnějším klimatu, například na Vysočině, dosahuje výšky mezi 4–8 metry. Mladé výhonky jsou hnědé a s věkem mění barvu na šedou. Velké vejčité zelené listy na podzim žloutnou a krátce poté opadávají.
Jednotlivé odrůdy
CHANG BAI THIAN - zelené kiwi
Domino
Geneva
Americký samičí kultivar vyšlechtěn v Geneva Research Station, Geneva New York. Je to nejranější odrůda tohoto druhu, plody dozrávají od poloviny září do října. Středně velké kulaté bobule (3 cm dlouhé a 2 cm v průměru) vyvinou na plném slunci červenohnědý květ. Jsou velmi chutné: sladké s medovou příchutí a lehkou vůní. Zralé bobule docela rychle měknou a opadávají, zvláště když rostlina nedostává dostatek vody. Velmi plodný kultivar, začíná plodit ve třetím až čtvrtém roce po výsadbě. Odolává mrazu a chladu do -30°C.
Hokey Pokey
Issai
Japonská dvoudomá samosprašná forma. Bobule dozrávají v polovině října. Tato plodná odrůda nese již v prvním roce po výsadbě poměrně chutné, středně velké, podlouhlé (2,5-4 cm dlouhé a 1,5-2,5 cm napříč) zelené plody. Vydrží mrazy až do cca -25°C. Díky svému kompaktnímu vzrůstu (až 3-4 m vysoký) je ideální pro menší zahrady. Vhodné do teplejších oblastí.
Jumbo
Italská, samičí forma nesoucí výjimečně velké podlouhlé mírně protáhlé až 5 cm dlouhé a 3 cm v průměru zelenožluté plody. Největší bobule mohou vážit až 30 g. Plody jsou chutné sladké bez výrazné vůně a dlouhotrvající, i když někdy mohou na bázi praskat. Bobule dozrávají od konce září do poloviny října. Plodná odrůda, která začíná přinášet ovoce ve třetím nebo čtvrtém roce po výsadbě. Dorůstá do výšky 8 m a odolává chladu až -28 °C.
Ken's Red
Novozélandská ženská forma vyšlechtěná jako kříženec Actinidia arguta var. cordifolia a Actinidia melanaudra. Velké až 4 cm dlouhé a 3 cm v průměru odolné chutné plody, i když bez výrazné vůně, jsou na plném slunci purpurově červené a ve stínu zelené. Dozrávají od poloviny září do poloviny října. Zralé bobule nadměrně neměknou, proto jsou vhodné pro přepravu. Odolává mrazu a chladu do -25°C.
Kokuwa japonská
Samosprašná forma s chutným trvanlivým ovocem s příchutí citronu (Mini Kiwi), dozrávajícím koncem září-října.
Lucie
Purpurea Sadowa
Ukrajinská samičí forma, s největší pravděpodobností vybraná ze semenáčků Actinidia purpurea nebo získaná křížením Actinidia arguta a Actinidia purpurea. Chutné a dlouhotrvající středně velké 3,5 cm dlouhé a 2,5 cm v průměru oválné bobule, na slunci purpurově červené a ve stínu zelené, dozrávají od poloviny září do poloviny října. Plodí ve třetím až čtvrtém roce po výsadbě. Odolává teplotám až -25°C.
Rogów
Polská ženská forma vybraná v arboretu v Rogówě. Poměrně chutné středně velké 2,5-3 cm dlouhé a 2-2,5 cm napříč zelené plody dozrávají od konce září do začátku října. Velmi plodný kultivar, začíná plodit ve třetím až čtvrtém roce po výsadbě. Odolává mrazu a chladu do -30°C.
SCARLET SEPTEMBET KIWI
Polský kultivar poskytující červené, chutné, sladké ovoce (Mini Kiwi). Ze všech kultivarů dozrává nejdříve – začíná koncem srpna a plodí až do poloviny září. Doporučeno pro zahrady i produkční plantáže.
VITIKIWI
atraktivní, plodný kultivar, který plodí bez opylení (partenokarpický). Začíná plodit v 1.-2. roce po výsadbě. Jeho chutné, zelené, obvykle bezsemenné plody dozrávají v říjnu.
Weiki
Německý dvoudomý kultivar. Samčí exempláře jsou dobrými opylovači pro všechny kultivary révy Tara. Samice jsou velmi plodné. Chutné středně velké (asi 2,5-3 cm dlouhé a 2-2,5 cm široké) bobule dozrávají v říjnu, ale neopadávají. Obvykle jsou zelené, ale při vystavení přímému slunečnímu záření vyvinou tmavě hnědý květ. Pěkné lesklé tmavě zelené listy na červených stopkách dodávají rostlině atraktivní vzhled a tvoří z ní šťastné spojení užitné a okrasné hodnoty. Začíná plodit ve třetím nebo čtvrtém roce po výsadbě. Toleruje teploty až -30°C.
Nejrozšířenějším druhem je Actinidia deliciosa (plod kiwi) pocházející z Actinidia chinensis, původem z údolí řeky Yangtze ve střední Číně. Počátkem 20. století bylo přivezeno na Nový Zéland, kde se jeho název změnil z kustovnice čínské (což jakoby někoho odradilo) na kiwi podle domnělé podobnosti plodu s národním ptákem, nelétavým kiwi. V současné době je Actinidia deliciosa široce pěstována pro své jedlé plody v teplých mírných pásmech Itálie, Španělska, Řecka, Francie, Nového Zélandu, USA, Japonska, Izraele a Chile. Bohužel ne všechny kultivary kiwi snesou teploty pod -10°C. Nejmrazuvzdornější kultivar tohoto druhu, hermafroditní forma 'Jenny', snese mráz a chlad do -15°C.
Actinidia arguta (Hardy kiwi, Tara wine) a Actinidia kolomikta (Arktické beauty kiwi) jsou mnohem mrazuvzdornější než Actinidia deliciosa, a proto mohou být pěstovány v našem klimatu. Actinidia arguta v závislosti na odrůdě snese teploty od -23°C do -35°C a Actinidia kolomikta snáší teploty i do 40 °C pod nulou. Obě rostliny jsou považovány především za okrasné popínavé rostliny, které jsou ideální k pokrytí plotů, zdí, pergol a altánů díky j
DominoGenevaejich zdvojenému růstu.
Kdy sázíme?
Březen až květen, říjen až zámraz, rostliny v kontejnerech celoročně pokud není zamrzlá zem.
Výsadba
Předpokladem je stabilní konstrukce, která má mít u popínavých odrůd výšku 3 - 3,5 m a 4 napnuté dráty. Rovněž se mohou použít i mříže pro popínavé rostliny. Vyhloubíme sázecí jamky o průměru asi 50 - 60 cm a hloubce 40 cm. Rostliny dodávané v kontejnerech z nich vyklopíme a zasadíme tak hluboko, jako je jejich zemní bal. Po výsadbě je dobře zalijeme.
I přestože je kiwi mrazuvzdorné, je třeba po výsadbě chránit sazenice před pozdními mrazíky, které mohou nadzemní části poškodit.
Výsadba kiwi na pergole či balkoně
Kiwi se také daří v nádobách. Nádoba by měla pojmout minimálně 20 l substrátu. Tyto rostliny pak přezimujeme na mrazuprostém místě. Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: pro rostliny v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva. S tímto hnojivem dosáhnete zdravý růst, nádherné barvy, robustní vzrůst a pravidelnou plodnost. Potřebujete-li vytvořit oporu k sazenici v nádobě, je nejlepším řešením umístit do nádoby 3 bambusky o velikosti cca.180 cm, které nahoře svážete. Vytvoříte tak stan, který je nejen praktický, ale i esteticky vypadá velice pěkně. V nádobě rostliny potřebují dostatek vody - nesnáší však přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Na zimu obalte nádoby netkanou textilií. V zimě potřebují rostliny zálivku pouze minimálně - ideální je pouze za teplejších bezmrazých dnů. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti (garáž, světlý sklep atd). Když je rostlina plně vyvinuta - po 3 až 4 letech - začneme s prvním řezem. Ten provedeme v době vegetačního klidu (prosinec, leden). Letorosty z předešlého roku sestřihneme na 6 pupenů a staré dřevo vyřízneme.
ŘEZ ROSTLIN
Když je rostlina plně vyvinuta - po 3 až 4 letech - začneme s prvním řezem. Ten provedeme v době vegetačního klidu (prosinec, leden). Letorosty z předešlého roku sestřihneme na 6 pupenů a staré dřevo vyřízneme. Kiwi Piccolo (Actinidia arguta) Vlastní řez není zapotřebí. Rostlinu jen trochu prosvětlíme. Při silném nasazení plodů je ale v létě téměř vždy nutné plody trochu probrat ku prospěchu dostatečné velikosti ovoce.
OCHRANA
U rostlin do 3 let je vždy lepší zakrýt je na zimu před vymrzáním, dokud nemají plně vyzrálé dřevo. Kiwi je choulostivé i na suchou půdu, proto je třeba jeli v zimní zahradě či foliovníku nenechat jej v suché půdě - potřebuje zimní ochranu. Proto spodní část rostliny přikryjeme slámou nebo dřevitou vlnou, nepoužíváme plasty! Přes výhony můžeme také pověsit chvojí nebo netkanou textilii.