Při dodržení základních pravidel pěstování magnólií můžete úspěšně vysazovat magnólie do vašich zahrad. Podívejte se, jak vypadá pěstování magnólií, jaké je tajemství bohatého kvetení magnólií, jaké odrůdy magnólií si vybrat do zahrady a jaké choroby tyto rostliny ohrožují. Nízké odrůdy vypadají skvěle, když jsou vysazeny ve skupině.
Poloha: Pro pěstování magnólií bude nejvhodnější odlehlá poloha chráněná před mrazivými větry a dobře slunečná. Může být mírně zastíněná. Na velmi stinných místech rostliny kvetou velmi špatně.
Při výsadbě pamatujte, že kořeny těchto rostlin jsou velmi křehké a citlivé na poškození a kořenový systém je mělký. V pozdější době tedy nebude možné již rostoucí rostlinu přesadit na jiné místo bez riskování ztráty rostliny. Po výsadbě se půda kolem rostlin zamulčuje listím, zahradní rašelinou, která ochrání kořeny rostliny před promrznutím a pomůže udržet správnou vlhkost půdy.
Pro výsadbu prostokořenných rostlin je nejvhodnější březen nebo duben, kontejnerované můžeme sázet i během roku. Musí být ale dostatečně prokořeněné. Nejpozdější termín by však měl být v době, kdy je půda ještě teplá, tedy max. začátek podzimu, zde je to specifické dle nadmořské výšky a regionu
Vlastnosti půdy: půda by měla být slabě kyselá až s neutrální reakcí. Proto doporučujeme zahradnický substrát smíchat s rašelinou či kompostem. Počítejte s tím, že pro magnolie je nejlepší půda kyprá, výživná a dobře propustná, avšak stále vlhká. Naopak, stálé přemokření nesnese. Proto je vhodné po výsadbě okolí magnolie zasypat mulčovací kůrou, nebo listím z ořechů.
Velikost jamky je přímo úměrná velikosti sadbovače, ale pro budoucí rozvoj rostliny vykopeme jámu hlubší a upravíme poměr substrát/rašelina/hlína dle vašich možností. Magnolie vysaďte tak jak je v květináči, ne do větší hloubky, ne výše, aby nezaschly kořeny. Magnolie koření mělce, proto v následujících letech po jejím vzrůstu např. do dvou metr zkontrolujte, zda je potřeba zakrýt kořeny, které mohou být poškozeny např. při sekání trávy. V období po výsadbě a ve druhém roce je třeba udržovat rostlinu ve vlhkém substrátu a nenechat ji vysychat např v červenci či srpnu. Nikdy nesmí stát delší dobu ve vodě.
Hnojení: v období od března do začátku července je vhodné rostlinám vícekrát dodat vícesložkové hnojivo. Chcete-li poskytnout magnólii všechny potřebné makro a mikroživiny, vyplatí se vybrat specializované hnojivo pro magnólie s mikroživinami. Chceme-li si ušetřit práci, můžeme na přelomu března a dubna aplikovat hnojivo s pomalým uvolňováním, např. Substral Osmocote. Vyvarovat bychom se však měli hnojiv obsahujících velké dávky dusíku, protože přehnojení dusíkem činí magnólii náchylnou k houbovým chorobám a citlivou na mráz.
Řez: jediné období, kdy je u magnolií povolen řez a tvarování, je před výsadbou a u opravdu mladých rostlin, kdy zkontrolujeme rozložení větví. Nežádoucí větve uřízneme nad pupenem směřujícím ven z budoucí koruny. Řez u starších a vzrostlých magnolií se nedoporučuje! Velmi často pak keře přestávají kvést. Pokud i přesto chcete řez provést, lze jej tak učinit až po odkvětu, aby se stihly ještě nasadit nové pupeny na příští rok (např. odstranění starých a odumřelých větví).
Ochrana rostlin na zimu: magnolie jsou mrazuvzdorné rostliny, nicméně mladé rostliny na zimu chráníme čerstvě přihrnutým mulčem. Doporučujeme také chránit pupeny květů před jarními mrazíky a to tak, že přes rostlinu přehodíme netkané textilie.
Choroby a škůdci: kromě žloutnutí listů z nedostatku železa, může docházet i ke žloutnutí a dalšímu poškození listů z důvodu napadení houbovými chorobami. V takovém případě lze zjednat nápravu použitím postřiku fungicidu Champion 50 WP nebo Kuprikol 50 aj. Dalšími škůdci mohou být housenky a některé druhy hmyzu, kterých se zbavíme běžně dostupnými insekticidy proti savému a žravému hmyzu. Zpravidla však veškerá poškození především listů způsobuje dlouhodobé sucho. Dodržování výše popsaných pravidel pěstování magnólií by mělo v zásadě zaručit bezproblémový růst těchto rostlin. V první řadě nezapomínejte mladé, nově vysazené magnólie chránit před mrazem, řádně je zalévat a udržovat půdu mírně kyselou (pH 5-6). Když jsou listy magnólie zbarveny do žluta a kořeny rostliny odumírají, znamená to příliš mnoho vápníku v půdě. Tu je pak nutné okyselit např. kyselou rašelinou. S hnojením dusíkem byste to neměli přehánět, nadměrné dávky této složky totiž zvyšují náchylnost magnólie k vymrzání. Hnojiva obsahující dusík se proto podávají pouze na jaře, hnojení končí v červenci. Od srpna do září můžete používat podzimní hnojiva bohatá na fosfor a draslík, která magnóliím pomohou zavázat poupata a připravit se na zimu. I přes správnou péči o magnólii mohou být rostliny napadeny škůdci magnólie. Nejčastěji magnólie napadají svilušky, které se mohou živit od května do konce srpna pod pokrývkou pavučin. Mozaikové zbarvení se objevují na horní straně listů v důsledku krmení svilušky, časem magnólie ztrácí listy. Listy nejprve vadnou a pak opadávají. V takovém případě nezapomeňte odstranit spadané listí. Rostliny by měly být postříkány koncem května nebo začátkem června přípravky proti sviluškám. Doporučuje se ochranný prostředek Karate Zeon 050 CS, ale můžete sáhnout i po přípravcích na bázi přírodních složek, jako jsou: Emulpar 940 EC a Limocide.
Zalévání magnólií. Od května do konce července, kdy je nejtepleji a nejčastěji bývají sucha, je potřeba rostliny pravidelně zalévat. To vyžadují zejména mladé exempláře, které jsme vysadili v posledních dvou letech. Vzhledem k tomu, že magnólie vyžaduje mírně kyselé půdy a nemá ráda přebytek vápníku v zemi, je vhodné zalévat magnólii dešťovou vodou. Pokud musíme použít vodu z kohoutku, nechť je to voda, která se usadila alespoň 1 den.
Zima, mladé magnólie je také nutné přes zimu chránit před mrazem a větrem. Celou rostlinu přikryjeme slámou, jutovým pytlem nebo obalíme agrotextilií a kolem spodní části kmene dáme 30centimetrový kopeček pilin nebo borové kůry. U starších rostlin stačí na zimu udělat kopeček, zakrytí celé rostliny není nutné, samozřejmě za předpokladu, že magnólie byla vysazena na stanovišti chráněném před větry.
Co magnólie nemají rády?
Vzhledem k tomu, že problémy s pěstováním magnólie nejčastěji vyplývají z chyb v péči o rostliny, stojí za to zdůraznit, co se magnólii nelíbí:
Magnolie nemá ráda prořezávání. Magnólie byste neměli prořezávat v termínech, které se pro jiné rostliny nejčastěji doporučují, tedy na jaře, na podzim a v zimě. Jakýkoli řez magnólií je nejlepší provádět v létě, za suchého počasí. Průběžně vyřezáváme nalámané, zmrzlé, nemocné větvičky. V případě vymrznutí však upouštíme od řezu magnólií až do pominutí nebezpečí mrazů, tedy do druhé poloviny května. Jinak magnólie zastřižené například v dubnu uvolní jemný čerstvý porost, který může ještě začátkem května namrznout. Nezapomeňte také nezkracovat mnoho výhonků magnólie najednou. Je lepší uříznout jednu větev celou.
Magnolie nemá ráda mrazivé větry. Ve větrných polohách je magnólie vystavena mrazu a fyziologickému suchu. Proto by mu mělo být poskytnuto chráněné stanoviště, chráněné před větrem, nebo na zimu zakrýt celou rostlinu.
Magnolie nemá ráda stinná místa. V plném stínu nemůžeme počítat s bohatým kvetením magnólií.
Magnolie nemá ráda přesazování, protože její kořeny jsou jemné a křehké. Proto při výsadbě magnólie vybírejme pro ni nejlepší stanoviště, kde bude vždy růst. Zvažte nejen vhodné klimatické a půdní podmínky, ale také množství prostoru, který může být potřeba při růstu rostliny. Při péči o rostliny vysazené vedle nich dejte pozor, abyste nepoškodili jemné kořeny magnólie.
Magnolie nemá ráda přebytek vápníku v zemi. Magnolie vyžaduje mírně kyselé půdy s pH 5,0-6,0. V žádném případě bychom proto neměli používat vápenatá hnojiva pro magnólie. Před výsadbou magnólií je třeba připravit správně kyselou půdu, protože pozdější okyselení nemusí být pro rostlinu dobré. Jde o to, že většina okyselujících hnojiv jsou dusíkatá hnojiva (např. síran amonný) a přebytek dusíku také není pro magnólie dobrý.